Szukaj
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type
Strona główna » Choroby i zdrowie » Powikłania anginy i jej leczenie

Powikłania anginy i jej leczenie

Powikłania anginy mogą być bardzo poważne, stad też istotne jest leczenie i rozpoznanie choroby w odpowiednim jej stadium. Zaniechanie wizyty u lekarza może doprowadzić nas do zagrożenia życia. Prócz diagnozy ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i zażywanie antybiotyku.

Powikłania anginy

Typowym powikłaniem anginy jest zapalenie zatok, zapalenie ucha i ropień okołomigdałkowy, mniej typowym i rzadszym sepsa. Bakteryjne zapalenie gardła może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Anginę wywołują paciorkowce bytujące w jamie ustnej. Powikłania nieleczonej anginy odnoszą się głównie do uszu i gardła, ale mogą sięgać nawet serca. Dlatego nie warto ryzykować i odstawiać leków przedwcześnie, jak i nie zgłaszać się do kontroli lekarskiej. Niedoleczona, niewyleczona do końca angina może spowodować powikłania. Mimo wszystko to jednak z chorób które powoduje najczęściej i najwięcej powikłań. Można ich unikać lecząc się zgodnie z zaleceniami.

Zapalenie ucha środkowego

Powikłaniem po anginie może być zapalenie ucha środkowego. Objawem tego stanu jest silny ból ucha o charakterze klującym. Może też w związku z tym dojść do czasowej głuchoty w wyniku gromadzenia się płynu. Ponadto chory odczuwa gorączkę. W tym wypadku konieczna jest wizyta u laryngologa i zapobieżenie zapaleniu ucha wewnętrznego. Czasem wymaga to nacięcia błony bębenkowej, by nie pękła samoistnie czyniąc spustoszenie. Należy być spokojnym o błonę bębenkowa, bowiem z czasem się samoczynnie regeneruje.

Zapalenie zatok

Początki zapalenia zatok bardzo łatwo przeoczyć. Objawami tej choroby jest ból głowy nasilający się przy schylaniu oraz wydzielina spływająca do gardła tylną ściną. Ponadto pojawia się ropienie w okolicy niosą. Czasem wystarczą leki dostępne bez recepty na zatoki, jednak to zależy czy będą w porę zaaplikowane. Jeśli dopuścimy do rozwoju zapalenia zatok wówczas potrzebne będą sterydy aplikowane na błonę śluzowa.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Ropień okołomigdałkowy

Ropień okołomigdałkowy to jedno z cięższych powikłań anginy. Objawia się ono silnym bólem umiejscowionym z jednej strony twarzy. Ból promieniuje do ucha i towarzyszy mu zazwyczaj szczękościsk. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej wizyty na ostrym dyżurze bowiem brak reakcji może prowadzić do zapalenia mózgu i opon mózgowych.

Ropień zagardłowy

To powikłanie występuje wyłącznie u dzieci. Można go poznać po charakterystycznym ustawieniu głowy i odchyleniu jej do tyłu. W tej pozycji ujawnia się uwypuklenie bocznej ściany gardła i szyi. Ropień wymaga hospitalizacji oraz antybiotyków. Często też jest wprowadzane żywienie dojelitowe i intubacja oraz chirurgiczne usuwanie ropnia.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc występuje zwykle u osób z niskim poziomem odporności. Dotyczy to palaczy, dzieci i seniorów. Zwykle wynika z niedoleczenia anginy i przerwania zażywania antybiotyku za wcześnie.

Zapalenie mięśnia sercowego

Zmęczenie, duszności oraz nietypowy ból klatki piersiowej to objawy zapalenia mięśnia sercowego. Zaburzenie rytmu serca to charakterystyczny objaw wymagający konsultacji kardiologicznej.

Zapalenie stawów

Zaniedbanie leczenia anginy prowadzi do zapalenia stawów. Stawy staja się bolesne i ciepłe, pojawić się może obrzęk i zaczerwienienie. Konieczne jest wówczas wykonanie badania ASO.

Gorączka reumatyczna

Powikłaniem anginy być może gorączka reumatyczna. Występuje ona u dzieci a powoduje ją reakcja układu immunologicznego na kontakt z paciorkowcami wywołującymi anginę. Gorączka ta powoduje uszkodzenia stawów i serca. Konieczna jest antybiotykoterapia.

loading...
loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

*

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję Polityka prywatności i polityka cookies.